Programul Interreg V-A România-Ungaria

Programul Interreg V-A România-Ungaria, implementat înperioada de programare 2014-2020, continuă finanţareacooperării transfrontaliere în zona de graniţă româno-ungară, prin intermediul Fondului European de Dezvoltare Regională, cu sprijinul Uniunii Europene şi al guvernelor celor două state.

Obiectivul strategic al programului este realizarea de intervenţii integrate cu accent transfrontalierşi strategic puternic, în vederea exploatării potențialului comunşi abordării provocărilor comune.

Axa prioritară 2 este alocată îmbunătăţirii mobilităţii transfrontaliere durabile şi eliminarii blocajelor, iar prioritateade investiţii 7/b se adresează îmbunătăţirii mobilităţii regionaleprin conectarea nodurilor secundare şi terţiare la infrastructuraRTT, inclusiv nodurile multimodale.

Astfel încat, avand în vedere aprobarea participării UnitățiiAdministrativ – Teritoriale Județul Arad în calitate de partenerlider de proiect la promovarea și implementarea proiectului”Connecting communities to the TEN-T infrastructure in the Romanian – Hungarian border area”/ ”Conectarea comunitățílorla infrastructura TEN-T în zona de frontieră româno – maghiară”, în cadrul Programului INTERREG VA Ro-Hu 2014-2020, în parteneriat cu Fundația pentru DezvoltareaÎntreprinderilor din județul Bekes – BMVA Békés MegyéértVállalkozásfejlesztési Alapítvány și cu Unitatea Administrativ – Teritorială Orașul Curtici , proiect a cărui prioritate de investiție7/b finanțează construirea și modernizarea de drumuri careîmbunătățesc accesul la infrastructura TEN-T a comunitățilorperiferice din regiunea de frontieră, Orașul Curtici in calitate de partener este responsabil de implementarea proiectului privindexecuţia lucrarii de utilitate publica pentru obiectivul “Drum ocolitor Macea, construirea centurii ocolitoare Sud-Nord orasul Curtci extravilan”.

Începerea lucrărilor, conform calendarului proiectului, se va demara în luna iunie 2020, iar termenul de execuţie stabilit conform proiectului este de 18 luni de la data emiterii ordinului de începe a lucrărilor.

În această perspectivă, oraşul Curtici încurajează asimilarea fondurilor europene alocate şi depune toată diligenţa şi resursele necesare dezvoltării mobilităţii transfrontaliere durabile , prin implementarea exigenta a  proiectelor la care este parte .

Primar,

Ban Bogdan