ANUNT 2 (07.04.2023) In etapa 2 de elaborare studii de fundamentare a documentației ”Actualizare și transpunere în format G.I.S. a P.U.G. al U.A.T. Oraș Curtici, județul Arad”

ANUNT 2

(07.04.2023)

In etapa 2 de elaborare studii de fundamentare a documentației

Actualizare și transpunere în format G.I.S. a P.U.G. al U.A.T. Oraș Curtici,

județul Arad”

Primarul orasului Curtici, Ban Ioan Bogdan, anunță publicul, autoritatile interesate si proprietarii terenurilor reglementate urbanistic prin PUG aprobat prin HCL nr.271/28.12.2007, fiind prelungit în anul 2017 prin HCL nr.191/10.10.2017 și pentru care nu au fost inițiate PUZ-uri precum și proprietari ai altor terenuri care sunt interesați de actualizarea și transpunerea în format G.I.S. a Planului Urbanistic General al U.A.T. Curtici și Regulamentului Local de Urbanism aferent propus de către Oraș Curtici.

Prezentarea succintă a obiectivelor noii documentații de urbanism: ”Actualizarea P.U.G. al U.A.T. Curtici și R.L.U. aferent acestuia” are următoarele obiective:

1. Consemnarea și actualizarea modificărilor survenite de la prelungirea valabilității până în prezent,

2. Transpunere în format G.I.S. a teritoriului U.A.T. Curtici a elementelor de delimitare a intravilanului, extravilanului, a trupurilor izolate

3. Introducerea eventualelor modificări legislative apărute de la aprobarea prelungirii valabilității până în prezent.

În data de 08.05.2023, ora 10 la sediul Primăriei orașului Curtici se organizează o întâlnire cu publicul interesat de Actualizarea P.U.G. a U.A.T. Curtici

Persoanele responsabile cu infomarea si consultarea publicului:

• d-l Lazarov Paul Ovidiu – Administrator public
  • d-l Negrut Dema Ovidiu – Arhitect șef.

tel. 0257/464004, – int.27, e-mail: www. secretariat@primariacurtici.ro

Cei interesati în dezvoltarea urbană și durabilă a localității pot trimite propuneri, cereri și opțiuni la Primaria orasului Curtici, sau elaboratorului PUG-ului SC URBIS GeoProiect SRL. Târgoviște in termen de maximum 25 zile de la data prezentului anunț

Răspunsurile la observațiile transmise se vor afișa pe site-ul propriu si la sediul primariei in maxim 35 zile de la data prezentului anunț.