Anunț privind prevenirea și combaterea dăunătorilor în culturile de măr

Nr. 9583 / 08.04.2019

Primaria Orasului Curtici aduce la cunostinta cetatenilor urmatoarele :

Condițiile climatice din ultimele zile au favorizat apariția și dezvoltarea dăunătorului/ bolii : GĂRGĂRIȚA FLORILOR DE MĂR ( Anthonomus pomorum ) care poate / pot cauza pierderi importante la cultura de Măr.

Pentru prevenire și combatere se recomandă executarea tratamentelor chimice folosind următoarele produse de mai jos, după caz :

1. CALYPSO 480 SC – 0,02 % (0,30 l/ ha)

2. ACTARA 25 WG – 0,010% ( 0,150 kg/ ha)

3. POLECI – 0,03-0,05% (30-50 ml/hl apa)

Recomandări : perioada optimă de tratament – in faza de buton floral ,se recomandă utilizarea a 1500 l soluție/ ha,respectând cu strictețe normele de lucru cu produse de uz fitosanitar, de protecție a albinelor și animalelor.

Informații suplimentare sunt disponibile pe pagina de internet al Primariei orasului Curtici www.primariacurtici.ro si la biroul agricol al orasului Curtici.

PRIMAR REGISTRUL AGRICOL