ComSport – împreună pentru crearea unui grup social activ

În ciuda distanțelor geografice mici, există puține legături între comunitățile situate pe cele două laturi ale frontierei. În timpul consultărilor între parteneri, a fost identificată nevoia de a organiza și dezvolta legături între orașele transfrontaliere prin organizarea de evenimente comune. În loc de a prefera doar relațiile bilaterale dintre cele două municipalități, s-a pus accent pe evenimente care implică localnici din toate grupele de vârstă. Această necesitate nu apare doar în căutarea oportunităților sportive, sunt necesare evenimente în cadrul cărora localnicii și oaspeții au posibilitatea să se cunoască reciproc și să dezvolte relații pe termen lung.

Proiectul nostru “ComSport-Împreună pentru crearea unui grup social activ” permite promovarea vieții culturale, artistice și sportive în cadrul comunităților locale.

Părțile implicate:

Lead Partner: Municipality of Pusztaottlaka

Partner: Municipality of Curtici

Activități

01.05.2019 – Competiții Sportive – CUPA 1 IUNIE

Evenimentul va reuni copiii talentaţi care frecventează cursurile de karate, dans sportiv și dans popular care vor face câteva demonstraţii de măiestrie şi talent. De asemenea, vor avea loc competiţii de fotbal, handbal și tenis.

Tărâmul Poveștilor Dollo îi va purta pe copii într-o călătorie muzicală prin marile orașe ale lumii în cadrul spectacolului cu marionete “Calatorii muzicale”. Astfel, copiii, însoțiți de Lollo și Dollo, ajutoarele de nădejde ale domnului Bursucescu, vor avea ocazia să cânte pe marile scene ale lumii alături de cei mai renumiți artiști. După spectacol, Lollo și Dollo si-au propus să sărbătorească această zi deosebita alături de copii, invitându-i la joacă în cadrul unui program de entertainment.

06.09.2019 – Curtici – obiceiuri și tradiții culinare

Spectacol artistic – spectacol folcloric ce are ca scop promovarea tinerelor talente.

Concurs de rețete tradiționale din Curtici – Sunt așteptate rețete culinare provenite din familie sau cunoștințe care au locuit sau locuiesc în Curtici. Rețetele pot fi feluri principale, garnituri, deserturi sau băuturi.